Tlačová správa

Pápež František prijal prezidenta GLOBSECu Róberta Vassa vo Vatikáne

23.10.2022

Pápež František prijal vo Vatikáne prezidenta organizácie GLOBSEC Róberta Vassa a delegáciu GLOBSECu.

„Súkromná audiencia na pozvanie pápeža priamo v Apoštolskom paláci je pre mňa nevýslovná česť, pretože sa takejto pocty dostáva najmä hlavám štátov. Len veľmi výnimočne dáva jeho svätosť privátnu audienciu niekomu inému. O to viac, že som mal so Svätým Otcom osamote celých 30 minút, čo je mimoriadne,“

povedal prezident GLOBSEC-u Róbert Vass.

Pápež na GLOBSECu

Pre GLOBSEC to nie je prvý kontakt so Svätou stolicou. V pandemickom roku 2021 pápež František vystúpil na konferencii GLOBSEC a júni tohto roku sa osobne zúčastnil konferencie štátny sekretár Svätej stolice jeho excelencia Mons. Paul Richard Gallagher. Pápež František na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC hovoril o nerovnosti medzi ľuďmi či krajinami a poukázal na nerovnomerné rozmiestnenie bohatstva vo svete. Hovoril o pandémii a svete, ktorý sa nám pred očami mení.

Svet je v hlbokej kríze

S prezidentom GLOBSECu sa pápež František rozprával o súčasných svetových problémoch, utečencoch, klimatických zmenách, technologickej revolúcii a vojne na Ukrajine. Obe strany sa zhodli, že to, čo vidíme na Ukrajine, je konflikt medzi starým svetom – svetom imperializmu a svetom slobodných krajín. Pre malé krajiny ako Slovensko sú stabilné pravidlá a princípy medzinárodného práva a nemennosti hraníc vojenskou silou kľúčové. Ak tieto princípy erodujú, prvými obeťami budú slabšie, alebo malé krajiny. Svet zažíva po pandémii a vojne na Ukrajine transformačnú krízu, na ktorej konci už svet nebude rovnakým miestom.

„Z každej krízy môžeme vyjsť buď lepší, alebo horší, ale nikdy rovnakí“

povedal Svätý Otec.

Malé krajiny môžu zohrávať veľkú úlohu

Pápež František pripomenul, že všetci máme nesmierne dôležitú, generačnú, misiu, aby sme nové výzvy zvládli a vytvorili základy pre lepší a férovejší svet.

„Svätý Otec je presvedčený, že to sa dá dosiahnuť iba medzinárodnou spoluprácou a dialógom. Platformy ako GLOBSEC tomu pomáhajú a posilňujú medzinárodnú úlohu malých krajín,“

hovorí Róbert Vass.

„Svätému Otcovi sme darovali tri symbolické dary. Za GLOBSEC sme mu darovali pamätnú kryštálovú zemeguľu s vyobrazením Slovenska. Symbolizuje naše krédo, že aj malá krajina alebo malé činy dokážu mať veľký dopad, len im treba veriť. Ukazuje snahu nestáť bokom pri riešení svetových kríz a neskrývať sa za výhovorky, že sme malí, alebo bezvýznamní. Tento dar pripomína jeho účasť a výroky na GLOBSEC fóre v roku 2021. Druhým darom boli hodinky vyrobené na Slovensku, nádherná ručná práca so zobrazením prvej mince biatec. Je symbolom zručnosti, ale aj toho, že času na tomto svete máme málo a preto ho nemôžeme márniť nezmyselnými hádkami, ale využiť v prospech ľudstva a medzinárodnej spolupráce pre lepší svet,“

dodal Robert Vass.

Morálny relativizmus a kríza hodnôt

Pápež František hovoril o globálnej kríze hodnôt a morálnom relativizme. V čase obrovských zmien sú ľudia často dezorientovaní, strácajú pôdu pod nohami, morálny kompas. Práve v tých časoch je dôležité, aby práve lídri či už politickí, alebo občianski, nestratili morálny kompas a držali nádej. Svätý Otec pripomenul, že svet sa okolo nás môže meniť, ale morálne princípy musia zostať pevné a stabilné. Mali by prežiť akúkoľvek zmenu.

Pápež František ocenil prácu GLOBSECu a podporil snahy o medzinárodnú spoluprácu a dialóg. V rozvoji vzťahov so Svätou stolicou bude GLOBSEC pokračovať aj naďalej. Zástupcovia delegácie GLOBSEC-u sa so štátnym sekretárom pre medzinárodné vzťahy Vatikánu, Mons. Paulom Gallagherom, dohodli na ďalších aktivitách.